©
Британський уряд оголосив, що серіал «Adolescence» (“Юнацтво”) транслюватимуть у середніх і старших школах у всій Великій Британії. Прем'єр-міністр Кір Стармер, який дивився серіал разом зі своїми двома дітьми-підлітками, сказав: «Це важлива ініціатива, спрямована на те, щоб спонукати якомога більше студентів переглянути цей фільм».
Це один із найпопулярніших проєктів на Netflix у світі. У Сполученому Королівстві цей мінісеріал став справжнім соціальним явищем, а порушені в ньому теми широко висвітлювалися в пресі.
Серіал розповідає історію Джеймі, 13-річного хлопчика, заарештованого за те, що він зарізав однокласницю.
У чотирьох епізодах, знятих в одному кадрі, серіал досліджує можливі причини цього акту насильства, зокрема вплив жінконенависницького дискурсу, оточуючий мачизм і труднощі, з якими стикаються підлітки під впливом соціальних мереж.
Кір Стармер: «відверта розмова про зміни в способах їхнього спілкування, про контент, який вони споживають, і розуміння обговорень, які вони ведуть одне з одним, має вирішальне значення, якщо ми справді хочемо допомогти їм (...) впоратися зі згубним впливом» (у Великій Британії ухвалено і набув чинності Закон про безпеку в Інтернеті 2023 року, який накладає на платформи підвищені зобов'язання з видалення протиправного контенту).
Джек Торн, співавтор серіалу, сказав: "Ми створили цей фільм, щоб викликати дебати. (...) Той факт, що його транслюють у школах, перевершує всі наші очікування". Оглядач Том Пек з видання The Times описав його як "абсолютну досконалість". Люсі Манган з The Guardian підтримала цю думку, заявивши, що цей серіал "найближчий до телевізійної досконалості за останнє десятиліття". Сюжет серіалу висвітлює руйнівний вплив соцмереж і мізогінних інфлюенсерів на деяких підлітків.
Джейк Кантер, Deadline, написав: "Юнацтво" – це найкращі чотири години телевізійної драми, які я коли-небудь бачив. Сюжет залишається в думках ще довго після фінальних титрів. Приголомшливий серіал." "Акторська гра просто фантастична. Я б сказав, що серіал – бездоганний. Але найбільше визнання, на мою думку, заслуговує 15-річний Овен Купер."
Стівен Грем, співавтор серіалу: «Ми швидко зрозуміли, що не хочемо, щоб це була історія “хто винен”. Ми хотіли, щоб це було більше “чому” - чому він це зробив? (...) Є дуже гарна приказка, що для того, щоб виховати дитину, потрібне село. Звідси моя думка: а що, якщо кожен буде відповідальним? Іншими словами: система освіти, освіта, яку надають батьки, громада, уряд..." Або, згадує Грем, те, що не було частиною виховання його покоління. А саме: соціальні мережі. Тому персонаж Джеймі не є глобальним “символом” чогось. Насильство, яке він несе, невіддільне від страждань, що переслідують його, вимагає більшого, ніж позиція телевізійного судді - воно вимагає чогось зовсім іншого. «Ми всі відповідальні, - додає Ґрем, - і, можливо, нам варто про це поговорити».

Тим часом, глядачі помітили певну схожість між героєм серіалу та обвинувачуваним у справі Фаріон В’ячеславом Зінченком.

Герой Овен Купера (виконавця ролі головного героя) - «звичайна дитина, у вразливість, заплутаність і мстивість якої дуже легко повірити». Деякі критики відносять серіал до жанру «kitchen sink realism» - піджанру реалістичного "кіно про бідноту,... з «драматургією кухонної мийки». Загалом, фільмів про те, як виживають, живуть і розуміють життя навколо себе люди без привілеїв.
Згідно з «The Guardian», у серіалі показано, як маносфера вплинула на хлопчиків-підлітків, а персонажі прямо називають Ендрю Тейта та спільноту «червоних пігулок» як ключові фактори, які вплинули на Джеймі та інших хлопців його віку.
У березні 2025 року бізнесмен і радник адміністрації Трампа Ілон Маск висунув на X теорію змови про те, що серіал є «антибілою пропагандою» через те, що на роль Джеймі було обрано білого актора. Співавтор сценарію Джек Торн назвав цю заяву «смішною» і заявив, що телесеріал не заснований на реальних подіях.
©
Прем’єр-міністр Кір Стармер проводить круглий стіл із творцями cеріалу, 31 березня 2025
539