©
“Лакомб Люсьєн” - один з тих шедеврів, який свого часу не спричинив відповідного резонансу. Сценарій до фільму написав Патрік Модіано, який через 40 років отримав Нобелівську премію з літератури. Режисер - Луї Маль, один з лідерів французької «нової хвилі» у кінематографі. Фільм номінували на Оскар, але того року перемогу здобув інший видатний твір - “Амаркорд” Фелліні.
“Лакомб Люсьєн” - це історія хлопця, який не досягнув повноцінної людської ідентичності та має ознаки доцивілізаційної тупості. Спочатку Люсьєн намагався приєднатися до Руху Опору, але там за ватажка був його шкільний учитель, який вважав його дурнем, і Люсьєн потрапив до нацистів. “Насправді він не дурний, у нього є такі таланти, які не проступали в школі - у нього навички сільського хлопця, й він знає, як вижити у дикій природі. Втім, вчитель має рацію, вважаючи Люсьєна аполітичним і безпринципним - йому просто потрібна якась дія. Люсьєн добре ставиться до своєї матері, і за нормальних обставин він працював би на фермі, дбав про себе і нікому не заважав, і, ймовірно, був би у пошані... Але у воєнний час він - ідеальний кандидат на роль нацистського хулігана (Pauline Kael). Черствість Люсьєна допомагає йому адаптуватися до нових умов та сприяти жорстокості.
Кадр у Маля - це засіб спостереження за банальністю зла. Але Маль робить фільм не “під документ”, а як інсценовану трагедію, де вирази обличчя та рухи людей мають потужній образний потенціал. Режисура Маля - це демонстрація можливостей і переваг кіно у людських спробах зрозуміти фашизм.
Кінокритик Вілер Діксон: "Лакомб, Люсьєн" - один з найефектніших фільмів про капітуляцію Франції перед нацистами під час Другої світової війни, і один з найсуперечливіших .... Фільм Луї Маля був сміливим для свого часу, оскільки припускав, що не кожен член французької громадськості був членом Опору; що насправді багато хто був добровільним співучасником уряду Віші, і це жало фільму залишається донині".
586