Є причина, через яку у світі панує безлад, і це не Трамп - історик економіки Аарон Бенанав поділився своїм баченням на сторінках NYT

Ключові тези:

1. Від Сполучених Штатів до Уругваю, від Великої Британії до Індії - 2024 року демократичними країнами прокотилася хвиля противників влади. Але не тільки демократії переживають кризу. Китай теж бореться із соціальними заворушеннями та економічною нестабільністю.

2. Які причини цих процесів? Одні вважають, що швидкі соціальні зміни, особливо у сфері міграції та гендерної ідентичності, викликають культурну реакцію.

3. Інші стверджують, що еліти не впоралися з відповіддю на пандемію або відірвалися від свого населення.

4. Треті стверджують, що соціальні мережі, керовані алгоритмами, полегшили поширення дезінформації та теорій змови, що призвело до зростання волатильності [мінливості].

5. Глибша сила, що лежить в основі сьогоднішнього безладу: економічна стагнація. Світ переживає довгострокове уповільнення темпів зростання, що почалося в 1970-х роках, посилилося після світової фінансової кризи 2008 року, і не подає ознак поліпшення ситуації. Це загальне економічне становище лежить в основі політичних і соціальних конфліктів у всьому світі.

6. Стан G-20, що об'єднує найбільші економіки світу, такий: вісім із них із 2007 року зросли менш ніж на 10% з урахуванням інфляції. Ще чотири перебувають трохи вище цієї планки. Деякі з них, такі як Індія, Індонезія і Туреччина, продовжують рости швидше, але більшість з них знаходяться в довгостроковому економічному нездужанні.

7. У минулому економіки G20 регулярно зростали на 2-3% на рік, подвоюючи доходи кожні 25-35 років. Сьогодні багато країн мають темпи зростанн на рівні 0,5-1%, а це означає, що потрібно 70-100 років, щоб доходи подвоїлися.

8. Чому зростання сповільнилося настільки різко? Однією з причин є глобальний перехід від виробництва до послуг. Це сповільнило основний двигун економічного зростання: зростання продуктивності. У виробництві продуктивність може швидко зростати. Але набагато важче поліпшити ефективність у сфері послуг.

9. Існує назва цього сейсмічного зсуву, який назріває вже кілька десятиліть: деіндустріалізація.

10. Є ще одна причина глобальної стагнації: уповільнення зростання населення. Це велика проблема для економіки. Скорочення робочої сили означає скорочення майбутніх ринків, що перешкоджає розширенню бізнесу, особливо в секторі послуг, де обмежене зростання продуктивності супроводжується зростанням витрат. В умовах стагнації підприємства змінюють свою стратегію. Замість того, щоб реінвестувати прибуток у розширення виробництва, найм та інновації, багато компаній зараз зосереджуються на викупі акцій та виплаті дивідендів, віддаючи перевагу прибуткам, які підвищують ціни на акції та компенсації менеджерів. В результаті виникає порочне коло зростання нерівності, стагнації попиту і низького зростання. Це відбувається по всьому світу.

11. Дехто вважає, що штучний інтелект - це вихід із застійної пастки. Але складається враження, що розвиток А.І. сповільнюється, а не прискорюється. Роботи не врятують світову економіку.

12. Однак існує два можливих способи боротьби зі стагнацією. По-перше, країни повинні витрачати більше, використовуючи дефіцит.

13. Важливо стимулювати зростання населення.

14. Уряди можуть встановлювати вищі податки для багатих і перерозподіляти доходи для решти суспільства.

15. Необхідні інвестиції в поліпшення життя людей: відновлення екосистем, реконструкція інфраструктури та розширення житлового фонду.

Звичайно, все це не призведе автоматично до стабільності в світі. У формуванні альтернативного майбутнього напевно виникнуть нові політичні конфлікти.

Аарон Бенанав Г-н Бенанав - историк экономики и автор книги «Автоматизация и будущее работы». Ниже - смотрите презентацию этой книги.

Титани Кремнієвої долини, політики, технофутурологи та соціальні критики об'єдналися, стверджуючи, що ми живемо на порозі ери стрімкої технологічної автоматизації, яка провіщає кінець роботи, якою ми її знаємо. Але чи справді широко обговорюване «повстання роботів» пояснює кризу робочих місць, яка чекає на нас по той бік коронавірусу? Аарон Бенанав розкриває структурні економічні тенденції, які визначатимуть наше трудове життя далеко в майбутньому. Які соціальні рухи, запитує він, необхідні для того, щоб просунути нас у постдефіцитну епоху, якщо технологічні інновації самі по собі не можуть її забезпечити? У відповідь на заклики до всезагального базового доходу, який би утримував зростаючу армію зайвих працівників, він пропонує контрпропозицію. Після презентації Бенанава відбулася дискусія у форматі «запитання-відповідь» з дослідником Кубою Шредером (Kuba Szreder).

556
Оригінальна стаття: NYT
Інші матеріали розділуСуспільство:
Чи є в Гарварді антисемітизм? Відповідає професор Євген Шахнович
103
"И все же почему столько студентов Гарварда поддались на антиизраильскую и в чем-то антисемитскую пропаганду?"
Блаватник незвичайний: колишній партнер Вексельберга фінансував Марко Рубіо, Стіва Грема і веде спільний бізнес зі Стівом Віткоффом
258
Наразі Блаватник має статки біля 37 млрд доларів та посідає 39 місце у рейтингу найбагатших людей світу
Кеті Перрі взяла участь у першому повністю жіночому польоті Blue Origin — соцмережі кепкують з 11-хвилинної мандрівки
557
West Texas, April 2025 — Blue Origin, the aerospace company founded by Amazon billionaire Jeff Bezos, has completed its first all-female suborbital mission aboard the New Shepard rocket.
Понад 1 млрд переглядів набрали відео з виступами української скрипальки зі США
553
Сторінка Кароліни Проценко у Facebook налічує 12 044 267 підписників
Ілон Маск знову очолив рейтинг Forbes найбагатших людей світу
391
Elon Musk, the founder of Tesla and SpaceX, has regained his position as the world's wealthiest individual, according to the Forbes 2025 ranking, with a staggering net worth of $342 billion.
Ключові тези інтерв'ю Стіва Віткоффа Такеру Карлсону
430
"Перш за все, я думаю, що найбільшою проблемою в цьому конфлікті є ці так звані чотири регіони"
Сенатор Ліндсі Грем анонсував жорсткі санкції проти Росії
202
Сенатор Ліндсі Грем, республіканець, у неділю попередив про потенційно катастрофічні наслідки для України, якщо адміністрація Трампа не відновить військову допомогу та обмін розвідданими
ABA закликала юридичну спільноту США протидіяти тиску та виступити на захист судової системи та прав адвокатів.
224
Американська асоціація юристів (АВА) засудила спроби адміністрації США переслідувати суддів та адвокатів, які ухвалюють чи підтримують невигідні для влади рішення
"ЦРУ збилося зі шляху багато років тому - і тепер все більше покладається на секретність, щоб приховати свій занепад"
467
UnHerd надрукував статтю Едварда Лювака «Розвал ЦРУ. Агенти не можуть впоратися з небезпекою»
Промова Трампа перед Конгресом США: апокаліптичні прогнози щодо України не виправдалися
291
Промова Трампа тривала набагато довше, ніж очікувалося, та майже кожну хвилину її переривали оплесками
Відповіді Трампа на незручні питання журналістів
223
"Ми мислимо масштабніше! Укладаємо угоди! Побачите".
Зустріч президентів США та України: відео
182
Венс і Трамп готувалися до сварки з Зеленським, щоб поставити його в ще більш слабку позицію на переговорах, – FT
Як реагують республіканці на останні заяви Трампа
220
Сенатор Роджер Вікер, Міссісіпі: "Довіряти Путіну не можна. Це воєнний злочинець, який порушив усі норми міжнародного права. Його слід притягнути до відповідальності, ув’язнити, та, можливо, стратити"