У 1937 році нацисти не були всесильними: Союз офіцерів примусив зняти з виставки "Дегенеративне мистецтво" картини Франца Марка. "Вежа синіх коней" (1913).

22.03.2023
"Вежа синіх коней" - одна з найвідоміших робіт Франца Марка (1880-1916). Вважається втраченою після закінчення Другої світової війни. 
У 1910 році Марк проголосив своєю метою "пантеїстичне возз'єднання зі струмом крові, що пульсує в живій природі, у деревах, у тваринах, у повітрі". Під впливом Пікассо і Робера Делоне, Марк почав використовувати у своїх роботах геометризовану лінію і надавати символічного значення кольорам: "Синій - це чоловічий принцип, строгий і духовний. Жовтий - жіночий принцип, ніжний, веселий і чуттєвий. Червоний - це матерія, грубий і важкий колір, який завжди має боротися і перемагати два інших! Якщо, наприклад, змішати серйозний, духовний синій із червоним, то синій колір стане нестерпно сумним...". Вдавшись до очевидного спрощення в теорії, на практиці проте Марк створив найвідоміші у світі картини із зображенням тварин. Марк вважав тварин "нелюдськи іншими" ("художник повинен поставити себе на місце тварини і передати її сутність у живописі"), хоча водночас його картини пронизані прагненням до "пантеїстичного возз'єднання".
"Вежу синіх коней" у 1937 р. нацисти представили на виставці "Дегенеративне мистецтво", однак Спілка німецьких офіцерів  у зв'язку з цим висловила протест (Марк загинув під Верденом під час Першої світової війни) і картину прибрали з експозиції. Останнім відомим власником "Вежі синіх коней" був Герман Герінг, який привласнив (можливо, купив) її для своєї художньої колекції. 
Пізніше різні особи стверджували, що бачили картину в Берліні вже після закінчення війни, або що вона зберігається в банківському сейфі в Цюріху чи її вивезли радянські військові. Історіям зниклого щедевра присвяченні численні статті, книги та фільми.
1057
Інші матеріали розділуМистецтво:
Ревю «Musikantenstadl» у Берліні переосмислює німецьку народну культуру та кидає виклик зростаючому популізму
59
The RambaZamba Theatre in Berlin has premiered a bold reinvention of Musikantenstadl — a satirical reconstruction of the cult 1980s television variety show once synonymous with an idyllic, provincial image of the German national soul.
Замок Уолта Діснея в реальному житті: Нойшванштайн став об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО
271
In Germany’s iconic Neuschwanstein Castle in Bavaria was officially inscribed on the UNESCO World Heritage List, recognising its outstanding architectural and cultural value not only for Europe but for the world. Commissioned in the late 19th century by K
Німецький суд не дозволив використовувати для пазлів творіння Леонардо да Вінчі
855
A court in Stuttgart ruled that German toy and puzzle manufacturer Ravensburger AG does not have the right to sell puzzles featuring Leonardo da Vinci's famous “Vitruvian Man” image without the consent of Italian cultural institutions
У чому секрет популярності Poco allegretto з симфонії Брамса?
1866
Третя симфонія Брамса - це блискуче втілення думки Блейка
Софія Губайдуліна: прощання з великою композиторкою
277
У віці 93 років у Німеччині померла Софія Губайдуліна