Рекорди арт-ринку: 58,4 млн доларів за гігантську "іграшку" Джеффа Кунса - скульптуру «Собака-повітряна кулька»

15.03.2023

«Собака-повітряна кулька» - серія скульптур американського художника Джеффа Кунса. Існують різні версії цієї скульптури, створені між 1994 і 2000 роками, кожна з яких має інший колір: синій, пурпурний, жовтий, помаранчевий і червоний.

«Собака-повітряна кулька» є частиною серії робіт Кунса "Сelebration" і однією з багатьох скульптур, натхненних надувними персонажами, серед яких "Лебідь-повітряна кулька" (2004-2011), "Кролик-повітряна кулька" (2005-2010) та "Мавпа-повітряна кулька" (2006-2013). Кунс сказав про цю серію: "Мені завжди подобалися тварини з повітряних кульок, тому що вони схожі на нас .... Ми - повітряні кульки. Ви робите вдих- видох  - це оптимізм. Ви видихаєте, і це свого роду символ смерті". Кунс не кидає виклик кітчу, як це робили авангардисти, а йде йому на зустріч, вважаючи, що ідентичність сучасної людини пов'язана з символама масової культури: "Я завжди намагаюсь робити роботи, які не відштовхнуть нікого з глядачів. Своїми роботами я спонукаю людей звернутися до свого минулого, до самих себе". 

У 2013 році "Собаку-повітряну кульку (помаранчеву)" продали на аукціоні Christie's за $58,4 млн. Станом на 2023 рік це четвертий за вартістю витвір мистецтва, який продали на аукціоні живим художником.

Маленьку, тендітну іграшку Кунс перетворив у гігантську фігуру, відлиту з високохромистої нержавійної сталі, пофарбовану та відполіровану до блиску (іноді в її формах вбачають натяки на збочений інтерес до сексуальності та пригадують, що певний час Кунс був одружений на порнозірці Чічоліні).

 
 
Іншу гігантську “іграшку” Кунса - “Цуценя” - зібрано з квітів та позбавлено ознак, з яких можна було б зробити перверсивні алюзії. 
1476
Інші матеріали розділуМистецтво:
Шедеври мистецтва та культури 1929 року стали суспільним надбанням у США
388
From 2025, a series of iconic works from literature, film, music, and comics created in 1929 have entered the public domain in the United States.
Візіонерка, що створює нову епоху музичного відео разом із Леді Гагою
507
Ukrainian director Tanya Muino has been named "Director of the Year" at the Hollywood Music Video Awards 2025 for her powerful visual work on Lady Gaga’s “Disease.”
Коли і як виник blues?
561
Соціальні та економічні причини появи блюзу до кінця не відомі